سمیه بابایی

|

روان‌درمانگر و روان‌شناس در مجموعه‌ی سیمیا

بیوگرافی

سمیه بابایی، روان‌درمان‌گر و روان‌شناس با رویکرد پویشی (تحلیلی) جامع و میان رشته‌ای بوده که در حال حاضر مشغول فعایت‌های مشاوره‌ای-درمانی و پژوهشی است. رویکرد جامع پویشی، به فرد در فهم و بازسازی خویش در مسیر زندگی شخصی و حرفه‌ای یاری می‌رساند؛ نگاهی که سعی دارد تمام ابعاد زیستی، رفتاری، شناختی، روانی، ارتباطی، اجتماعی، اقتصادی و معنایی را لحاظ کند. این رویکرد، امکان یکپارچه‌سازی روان‌کاوی کلاسیک را با روندهای در حال تغییر روان‌شناسی و روان‌درمانی تحلیلی معاصر فراهم آورده و از هم‌پوشانی با نظریه‌ی دلبستگی و پیشرفت‌های اخیر نظریه‌ی شناختی نیز بهره می‌برد.

قسمت عمده‌ای از فعالیت‌های مشاوره‌ای-درمانی سمیه بابایی در حال حاضر به صورت «تله مدیسین» (آنلاین) و متمرکز بر بهینه‌سازی زندگی حرفه‌ای، تحصیلی و شخصی متخصصین فارسی زبان خارج ایران است. سابقه‌ی حرفه‌ای وی در روان‌شناسی پویشی به عنوان درمان‌گر، مدرس و سخنران، حدود پانزده سال قبل آغاز گردید. دانشکده مدیریت و دانشکده روان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی، کلینیک تخصصی خانواده و کودک و مرکز مشاوره‌ی دانشگاه شهید بهشتی، مؤسسه‌ی افق‌های نوین تحول، مؤسسه‌ی پژوهشی کودکان دنیا، سیمیاروم، سازمان برق، دانشگاه کرج، دانشگاه قم و دانشگاه قزوین از جمله مراکزی است که وی با آن‌ها همکاری داشته است.

او تحصیلات خود را در کارشناسی و در رشته‌ی روان‌شناسی در دانشگاه شهید بهشتی آغاز کرده و پس از آن، تا مقطع دکتری در آن دانشگاه به عنوان دانشجوی استعداد درخشان ادامه تحصیل داد. در راستای پیگیری علایق میان رشته‌ای خود، کارشناسی ارشد «مدیریت اجرایی کسب‌و‌کار با گرایش استراتژی» را نیز در دانشگاه تهران به اتمام رسانید.

موضوعات میان رشته‌ای همچون رویکرد روان‌پویشی در مربی‌گری حرفه‌ای، رهبری سازمان، کارآفرینی، علم داده و مهارت‌های نرم از برخی علایق پژوهشی و مطالعاتی وی به شمار می‌آیند. او همچنین نویسنده‌ی مقالات و کتاب‌های علمی با موضوعات دشواری‌های برانگیختن حس فوریت در مدیریت کرونا در ایران، فرسودگی شغلی، پویش‌شناسی روانی «خود» در ایران و آمریکا، کاربست‌پذیری مکتب روان‌پویشی در فرهنگ ایران، طرح‌واره‌ها، روان‌شناسی رفتار تغذیه و … است.

  • روان‌شناس و مشاور در مراکز مشاوره‌ی کلینیک تخصصی خانواده و کودک دانشگاه شهید بهشتی، مرکز مشاوره‌ی دانشگاه شهید بهشتی و موسسه‌ی افق‌های نوین تحول
  • مدرس در دانشگاه شهید بهشتی
  • مؤلف کتاب روان‌شناسی رفتار خوردن
  • مؤلف کتاب پویش‌شناسی روانی در ایران: نگاهی به روان‌درمانی پویشی در فرهنگ ایران
  • دکتری تخصصی روان‌شناسی از دانشگاه شهید بهشتی