رامین خطیبی

|

بنیان‌گذار دیزاین استودیو

بیوگرافی

رامین خطیبی، یک راهبر طراحی محصول است که به طراحی، به‌ عنوان یک «روش حل مسئله» نگاه می‌کند. حال این مسئله می‌تواند در سطح خانه، شهر و یا حتی جوامع انسانی تعریف شود. او باور دارد که پتانسیل بسیار زیادی در تفکر طراحی وجود داشته و می‌تواند به‌ مثابه ابزاری قدرتمند، فکر شما را برای مواجهه با مسائل و حتی شناسایی فرصت‌ها تجهیز کند.

از همان سال‌های نوجوانی به خاطر علاقه‌ی زیاد به مفاهیم و علوم، برای تحصیل در رشته‌ی علوم کامپیوتر به دانشگاه تبریز رفته و از همان ابتدای حضور در دانشگاه، انگیزه‌ی زیادی برای ایجاد تغییر و بهبود داشت. در دوران دانشجویی این انگیزه به شکل شرکت در مسابقات شبیه‌سازی TAC SCM و تدریس به دانشجویانِ المپیادِ جهانیِ مهارت (World Skills) نمود پیدا کرد. پس از مدتی با طراحی محصولات دیجیتال آشنا شده و به‌ مرور و به‌ طور کامل مطالعات و فعالیت حرفه‌ای خود را روی این موضوع متمرکز کرد.

در طول فعالیت حرفه‌ای، به طراحی محصولات دیجیتال، تشکیل تیم‌های محصول و ارائه‌ی راهکارهای طراحی در شرکت‌ها و استارتاپ‌های مختلف مشغول بود. در پیشینه‌ی کاری وی، هم‌بنیان‌گذاری شرکت «ایده‌پردازان سیب» دیده می‌شود که در سال‌های فعالیتش، به شرکت‌های زیادی مانند نت‌برگ، بانک پارسیان و فیدیلیو خدمات طراحی و توسعه‌ی محصول ارائه داده است. در ادامه‌ی این مسیر حرفه‌ای، به‌ عنوان معاون خلاقیت شرکت لبنانی «سمسون‌اپز» مشغول به کار شده و در زمان حضورش در آن شرکت، محصولات بزرگی مانند اپلیکیشن «تاپ» و نیز راهکارهای متعددی در قالب محصولات دیجیتال برای دانشجویان دانشگاه آزاد طراحی کرده و توسعه داد. رامین، به دلیل علاقه‌ی بسیار زیاد به شناسایی نیازها، فرصت‌ها و ارائه‌ی راهکار برای آن‌ها، از فرصت همکاری با باشگاه Fulham انگلستان برای طراحی محصولات تمرینی بازیکنان نگذشته و آن‌جا، ماه‌ها مطالعه و طراحی را به محصولی برای استفاده‌ی تیم نوجوانان Fulham تبدیل کرد.

همکاری با اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف از دیگر علایق رامین به حساب می‌آید؛ چراکه در دانشگاه‌ها می‌توان دانشی‌تر به موضوعات پرداخت و وقتی این موضوع با یک حرفه ترکیب شود، اتفاقات خوبی می‌افتد. از میان همکاری‌هایش با دانشگاه‌ها، به همکاری با دانشگاه Kent انگلستان برای طراحی یک اپلیکیشن موسیقی‌درمانی و UMass آمریکا برای طراحی محصولی آموزشی برای کودکان زیر ۴ سال، علاقه‌ی بیشتری داشته است.

علاقه به ترویج و آموزش طراحی، بخشی جدانشدنی از وی بوده و هست و طی سال‌های مختلف سعی در تدوام یادگیری و آموزش مهارت طراحی داشته است. نتیجه‌ی این علاقه و تلاش، تاسیس آکادمی دیزاین (Dexign Academy) شد و از فارغ‌التحصیلان این آکادمی، استودیو دیزاین (Dexign Studio) را برای ارائه‌ی خدمات تخصصی طراحی و توسعه‌ی محصول و نیز آموزش و ترویج تفکر طراحی بنیان قرار داد.

استودیو دیزاین از سال ۱۳۹۷ خدمات گسترده‌ای را از قبیل طراحی محصول به شرکت‌هایی همچون بیمه‌ی سامان، بنیاد ملی نخبگان، کافه‌بازار، ایران‌سرور، تسکولو، اتاقک، مدارس واله و ده‌ها شرکت و استارتاپ دیگر، ارائه داده است.

  • بنیان‌گذار Dexign Studio
  • همکاری با دانشگاه‌های Kent انگلستان و UMass آمریکا برای طراحی محصولات دیجیتال
  • طراحی محصول برای باشگاه Fulham انگلستان
  • فارغ‌التحصیل رشته‌ی علوم کامپیوتر از دانشگاه تبریز